top
logo


Home Żerniki Wrocławskie Biblioteka Recenzje Streszczenia książek "Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda" - IRVING STONE
"Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda" - IRVING STONE PDF Drukuj Email

 

" Na tle panoramy Wiednia z przełomu wieków, wiedeńskiego świata uniwersyteckiego i lekarskiego snuje Stnone swą opowieść o życiu człowieka, który jedynie dzięki wytrwałej pracy i niezwykłemu uporowi zdołał zrealizować swoje plany życiowe i wywalczyć uznanie dla swej teorii i nowatorskich metod psychoterapeytycznych, co umożliwiło rozpoznawanie i skuteczne leczenie wielu chorób psychicznych."

Zygmunt Freund, syn Jakuba i Amelii Freudów z pochodzenia Żyd, urodził się w 1856 roku we Freibergu. Większą część swojego życia spędził w Wiedniu z żoną Martą Bernays i sześciorgiem dzieci (trzech synów i trzy córki).

 

Zygmunt i Marta byli narzeczeństwem przez 4 lata. Z powodów finansowych musieli poczekać z zawarciem małżeństwa. Zygmunt musiał "stanąć na nogi" jako młody lekarz.

Z historii ruchu psychoanalitycznego: "Pisał o tym jak odkrył psychoanalizę, poczynając od przypadku Berty Puppenheim, pacjentki Józefa Breuera, przez męską histerię Charcota, odtrącenie go przez profesora Meynerta i wydział medyczny Uniwersytetu; o swych studiach w Nancy u Bartheima i Liebeaulta, Pierwszych próbach stosowania sugestii przy pomocy hipnozy, uciskaniu skroni pacjenta, opracowaniu techniki swobodnego kojarzenia, ujawnienia istnienia umysłu podświadomego, sytuacji Edypa, seksualizmu dziecięcego, stłumienia, przeniesienia. Nie unikał spraw osobistych, relacjonował rozstanie z Adlerem i Jungiem, pisał o poczuciu winy, które go prześladowało gdy uświadomił sobie, że zakłócił "sen świata"

"Moja wrażliwość w ciągu tych lat stępiła się, nie bez korzyści dla mnie. Od rozgoryczenia uratowała mnie jednak okoliczność nie zawsze dostępna samotnym odkrywcom. Ludzi takich z reguły zadręcza potrzeba tłumaczenia sobie braku sympatii czy wręcz awersji, jaką budzą w swoich współczesnych.

Taka postawa niepokoi ich ponieważ jest sprzeczna z głębokim przekonaniem, że słuszność jest po ich stronie. Ja takich niepokojów nie zaznałem, dzięki bowiem teorii psychoanalitycznej mogłem zrozumieć zarówno postawę moich współczesnych, jak i nieuchronną konsekwencję podstawowych przesłanek..."

Fround studiował medycynę u najlepszych specjalistów swojego czasu w Paryżu i w Wiedniu, a także w Nancy (hipnozę). Był niezwykle pracowitym i dociekliwym człowiekiem. Poza psychoanalizą interesowały go starożytne dzieła sztuki.

I Wojnę przetrwał w Wiedniu. Jego synowie na froncie. wq 1923 roku zachorował na nowotwór krtani, przeszedł kilkadziesiąt operacji miał specjalną protezę.

W czasie Anschlusu Austrii i Niemiec Zygmunt został zakładnikiem, ale na usilne starania przyjaciół np: Marii Bonaparte, udało mu się wyjechać z Wiednia. Umarł w Anglii w 1939 r.

Wyjątki z nauk Zygmunata Freuda:

"W snach, nic nie ulega zapomnieniu, choćby niewiadomo jak dawno się wydarzyło. Pomysłowość snów, chytre przedstawianie zastępczych obrazów, wszystko to wiąże się ze straszliwym wysiłkiem wyobraźni. A jeśli się okaże (...), jak zaczynał podejrzewać, że sny są drzwiami prowadzącymi do podświadomości, że ujawniają prawdziwe pragnienia pacjentów, wówczas uzyska kolejny klucz do zrozumienia źródeł chorób psychicznych."

"Podświadomość hamowana była przez coś, co nazwał ego, a co stanowiło pośrednik między jednostką a rzeczywistością (...) być może ego jest w znacznej mierze podświadome. Ustalając nową terminologię rozbijał strukturę psychiczną człowieka na id, ego i superego. Pojęcie id pojawiło się po raz pierwszy w pismach lekarza - powieściopisarza Georga Groddecka, który swą koncepcję it zaczerpnął od Nitchego. Zygmunt zmienił to później na id i tak wyjaśnił znaczenie:  Jest to mroczna niedostępna część naszej osobowości, wiemy o niej niewiele, tylko to, czego dowiedzieliśmy się studiując marzenia senne i konstrukcje objawów naurotycznych. Id jest źródłem energii popędowej. W id wszechstronnie panuje zasada przyjemności, która sprawuje kontrolę nad erotyzmem i instynktem śmierci. Id rezyduje w nieświadomości, daleko odsunięty od rzeczywistości, na którą nie zwraca uwagi. Id uznaje tylko własne potrzeby i w żadnym wypadku samo nie może się zmusić do ich modyfikacji. Modyfikacja popędów id jest wywoływana przez inne układy superego i ego.

Ego stara się, żeby wpływy świata zewnętrznego oddziaływały na id i jego dążności i próbuje zastąpić zasadę przyjemności panującą w id zasadą rzeczywistości. W stosunku do ego postrzeganie spełnia tę rolę, która w stosunku do id przypada popędom. Ego reprezentuje to co można nazwać rozumem i rozsądkiem. W przeciwieństwie do id, które obejmuje namiętności.

Nową tożsamością było superego, które wywodził z wczesnodziecięcych związków z obiektywną rzeczywistością i które zamierzał dawniej nazwać ego idealnym, psychicznym reprezentantem społeczności obejmującym świadomość, moralność i aspiracje. Superego czuwa nad ego, rozróżnia między dobrem a złem, usiłuje powstrzymać ego od złych postępków, które pociągają za sobą zrodzenie poczucia winy i wynikających z niego lęków.

Psychoanaliza jest narzędziem umożliwiającym ego stopniowy podbój id."

Niektóre z książek Zygmunta Freuda:

"O marzeniu sennym"

"Poza zasadą przyjemności"

"Psychopatologia życia codziennego"

"Wstęp do psychoanalizy"

"Trzy rozprawy o teorii seksualnej"

Dwutomowa sfabularyzowana biografia Zygmunta Freuda pozwala zrozumieć pochodzenie własnych wad, zrobić samodzielną pseudo psychoanalizę i troszkę bardziej zrozumieć siebie. Warto przeczytać.

(opracowała: Ewa Suchowiejko) 

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 
Ulti Clocks content

z Galerii

igliczna_c...
Image Detail
snieg_w_go...
Image Detail
akt_fundac...
Image Detail

bottom