top
logo


Magia seriali PDF Drukuj Email

 

Każdy potrzebuje kontaktu ze światem i z drugim człowiekiem. Jeszcze tak niedawno, głównie na wsiach, przesiadywano na ławkach znajdujących się przy większości domostw. Poruszano wówczas wiele tematów. Ludzie rozmawiali o swoich gospodarstwach, a przede wszystkim o zwykłych sprawach dnia codziennego. W głównej mierze stałymi bywalcami wieczornych, poobrządkowych spotkań były kobiety. Jednak kilkanaście lat temu ławki zostały radykalnie wyparte przez telewizję.

Początkowo proces ten przebiegał powoli. Zachłyśnięci byliśmy serialami obcej produkcji takimi jak „Isaura”, „Dynastia”. Pierwszą polską ekranizacją było „W labiryncie”. Później nastąpił etap masowej rodzimej produkcji. Potocznie wieloodcinkowe seriale nazywamy tasiemcami. Oglądają je najczęściej ci, którzy mają dużą ilość wolnego czasu, choć oczywiście nie zawsze. Dziś, w tym tak zabieganym, zapracowanym świecie, znajdują się, mimo wszystko, osoby, które w serialach odnajdują dość wiele: wytchnienie, zapomnienie, relaks, a przede wszystkim oglądając odprężają się. Filmy te śledzą prawie wszyscy: kobiety, mężczyźni, nastolatki, nawet dzieci. Każdy mający chęci i czas obejrzy serial, ale zwolenników do przyznania się, do oglądalności mamy niewielu. Jednak tak naprawdę śledzący telenowele to ludzie mający nieograniczoną ilość wolnego czasu. W TVP i telewizjach komercyjnych mamy wiele seriali. Przenoszą one głębsze treści niż nam się wydaje. Dla odbiorcy są one niejednokrotnie nieświadomym sposobem na nudę. Kiedyś spędzano czas ze znajomymi, dziś spędza się go z telewizorem. Miłość, radość, tragedie, ludzkie dramaty, to wszystko przedstawia nam szklany ekran. Kobiety w jesieni życia (oczywiście nie wszystkie) śledzą swoje wybrane, ulubione seriale. Żyją troskami i problemami bohaterów. Kibicują im, liczą na pozytywne rozwiązanie zagadki. Koleje losów pociągają odbiorcę, skłaniają go do przemyśleń, czasami podają gotowe rozwiązania, które można później zastosować u siebie. Wbrew pozorom fikcyjni bohaterowie dodają sił, otuchy, czasami wigoru do walki z rzeczywistością. Pozwalają się śmiać do rozpuku. Seriale są ważnym elementem życia – pomagają na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Mają wielu przeciwników, ale tak samo wielu zwolenników, szczególnie osoby starsze, samotne, odnajdują w bohaterach filmowych przyjaciół. To samo można powiedzieć o ludziach młodych, schorowanych, zamkniętych w czterech ścianach. Schorzenia, jak to w życiu, są różne.

Telewizja, wbrew pozorom, w dzisiejszym świecie jest nam bardzo potrzebna. ustalone z góry godziny emisji pozwalają ustalić harmonogram dnia. Powtarzalność pewnych czynności pomaga zaplanować dzień, a oglądanie swoich seriali jest miłym przerywnikiem. Do tego wszystkiego można by dodać, że często są one zacieraniem się granicy między fikcją a prawdą. Towarzyszą im takie emocje jak: wzruszenie, śmiech, łzy, współczucie, złość na negatywnych bohaterów, nerwy, zdziwienie, szok, przejęcie. Wokół tego wszystkiego krąży jeszcze jedno słowo: zdrada. Wśród omawianych seriali można by wymienić seriale rodzinne: Rodzina zastępcza, komediowe: Bulionerzy, Miodowe lata, Ranczo, satyryczne: Kiepscy, obyczajowe: M jak miłość, Pierwsza miłość, Tylko miłość, Samo życie, Plebania, Klan, Na dobre i na złe, Barwy szczęścia, Na Wspólnej, Złotopolscy. Ten krótki rys nie jest pełnym przedstawieniem całego bogatego repertuaru filmów odcinkowych.

Magia seriali polega na beztroskim przenoszeniu się w inny świat. Czasami jest on bajkowy, kolorowy, czasem szary i brzydki. Oglądanie filmów jest zwierciadłem rzeczywistości. Odnajduje się w rozmowach bohaterów, w dialogach, zachowaniu w postępowaniu coś, co przypomina nas samych, co uświadamia, że losy są fikcyjne, ale jednak tak realne, prawdziwe, jednym słowem potencjalne. O tych wszystkich produkcjach można powiedzieć, że przedstawiają samo życie. Pokazują jak powinno kroczyć się po swojej drodze. Nawet gdy jest ona kręta, wyboista i pod górkę nie trudno wówczas odnaleźć tę prawidłową.

Seriale nadają również naszemu językowi nieco inny wymiar. W pewnym sensie zmieniają rzeczywistość, wyostrzają ją. Bohaterowie telenowel używają słów, które poprzez ich obfite stosowanie utrwalają się widzowi jako coś charakterystycznego, wskazującego na dany serial a przede wszystkim bohatera. Przykładów jest wiele : Amerykanka, absolutnie, cycu skocz po browara, kurde faja, kurza twarz, o matko kochana, ta Majka to jednak małpa, to pa! Jednym słowem rodzima produkcja daje nam wiele i w wolnych chwilach można zrobić sobie małą kawkę i coś tam obejrzeć.

 

autorka artykułu: Agnieszka Saternus

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 

Komentarze  

 
0 #6 Łukasz 2011-07-27 17:11 Seriale są super, moim zdaniem dużo osób ogląda seriale. Cytować
 
 
0 #5 patuśka 2009-08-06 16:21 agnieszka ten artykuł wyszedł ci świetnie \pozdrawiam/ Cytować
 
 
+1 #4 Krytyk 2009-06-13 19:12 Czekamy na dalsze artykuły Agdnieszki. Cytować
 
 
+1 #3 Nieznajoma 2009-06-13 18:43 Nic dodać nic ująć- te słowa cisną się na usta po przeczytaniu tego reportażu.Gratulacje dla Autorki, świetny styl pisania. Cytować
 
 
+1 #2 magga 2009-05-25 09:33 Ja na przykład lubię "Kości", albo inne seriale z zagadką kryminalną. Wkurza mnie ze wszystkich możliwych seriali tasiemcowych najbardziej "Moda na sukces", gdzie wszyscy z wszyskimi spali, i wszystko już było poza inwazją kosmitów… Cytować
 
 
+1 #1 Sawyer 2009-05-24 13:41 Lost, Monthy Python, Prison Break, Futurama, Family Guy, South Park
Takie seriale.
Cytować
 

z Galerii

2007_12c-1...
Image Detail
ogrod_baje...
Image Detail
maria_snie...
Image Detail

bottom