top
logo


Home Archiwum
Zdrowie to decyzja PDF Drukuj Email

Zazwyczaj przy okazji urodzin, imienin lub świąt życzymy swoim najbliższym przede wszystkim dużo zdrowia. Ewentualnie parafrazujemy znane powiedzenie i żartujemy: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz pieniędzy...

Wiemy, że kiedy nie ma zdrowia nic nie cieszy w pełni, nawet udana rodzina, albo majątek...

 

Jeżeli ktoś jest chory, często mówi się, że stracił zdrowie. Zazwyczaj jesteśmy przekonani, może nawet nieświadomie, że zdrowie jest wartością daną z góry i również na skutek zewnętrznej woli siły wyższej może zostać nam odebrane. Czasami tak jest, zdarzają się wypadki losowe, które powodują, że tracimy sprawność fizyczną praktycznie z dnia na dzień.

Jednak - nie oszukujmy się - na większość chorób z mozołem i uporczywie pracujemy sami.

Nie słuchamy naszego ciała. Karmimy je byle czym, nie uprawiamy sportu, a nawet siedzimy krzywo przed komputerem (jak pisząca te słowa właśnie). Nasze ciało rozszerza się w niekontrolowany sposób, mięśnie nieużywane zanikają, a kręgosłup wygina się w paragraf i boli przy byle okazji. Następny krok to problemy z podnoszeniem czegokolwiek i zadyszka przy szybszym marszu, że o wchodzeniu na schody nie wspomnę.

Ciało, świątynia naszej duszy, jest przez nas zupełnie bezdusznie traktowane jako narzędzie do spełniania zachcianek, bez możliwości upomnienia się o swoje prawa, ale ... do czasu niestety.

Gdy już tak systematycznie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ugruntowywane problemy zdrowotne zaczną wyłazić z nas w postaci chorób, próbujemy je oczywiście leczyć za pomocą farmakologii, która na jedno pomaga, a na drugie szkodzi.

Tymczasem zdrowie to decyzja, którą podejmujemy, kiedy kupujemy w sklepie produkty spożywcze. Problem polega na tym, że często nie wiemy co pomaga, a co szkodzi. Co jeść, żeby dzieci zdrowo rosły, albo kiedy się już nazbierało za dużo kilogramów i teraz chciałoby się je zgubić? Tę decyzję podejmujemy również jeżdżąc wszędzie samochodem, a nasze ciało odzwyczaja się od ruchu...

Wiosna sprzyja robieniu porządków w najbliższym otoczeniu, a własne ciało, które zarosło nam tu i ówdzie tłuszczykiem też, aż prosi o pozbawienie zbędnego balastu. Już wkrótce zaczniemy eksponować swoje walory w krótszych strojach, podkreślających naszą kobiecość, a może... zwisający brzuch i celulit.

Zdrowie i piękno to decyzje, która na pewno wymagają dyscypliny, ale czy nie wymaga dyscypliny praca, wychowywanie dzieci, albo sprzątanie domu? Aby zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia poza decyzją potrzebujemy też dobrego, sprawdzonego planu działania. Warto na wiosnę popracować nad dobrym planem. Poszukać zdrowych nawyków, które powoli i bezboleśnie można wprowadzić w swój plan dnia.

Tymczasem na najbliższe dni wielkiego tygodnia życzę zdrowia, zdrowia i ... dużo siły, aby przygotowania przedświąteczne poszły szybciutko i z pełnym sukcesem.

(autor: Ewa Suchowiejko)

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 

z Galerii

2007_10-22...
Image Detail
szczelinie...
Image Detail
snieg_w_go...
Image Detail

bottom